Departmental Committees 2017-18

Undergraduate Studies Committee

Eugene McCann (Chair)
Valorie Crooks
Paul Kingsbury
Geoff Mann
Andrew Perkins
TBD (Undergraduate Rep)
TBD (Undergraduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Ravinder Multani or Evon Khor, UG Advisor (non-voting)

Speaker Series Committee

Jason Leach
Geoff Mann
Kirsten Zickfeld
Claude-Michel Nzotungicimpaye (Graduate Rep)
Samantha Thompson (Graduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio

External Relations Committee

Nick Blomley (Spring and Summer, 2018)
Andrew Perkins (Fall, 2017)
Paul Kingsbury
John Pierce
Trevor Wideman (Graduate Rep)
TBD (Undergraduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio

Library Committee

Shiv Balram
Ivor Winton (Fall, 2017 and Summer, 2018)

Tenure and Promotions Committee

Tracy Brennand (Chair)
Shiv Balram
Suzana Dragicevic
Jason Leach
Geoff Mann
Kristen Zickfeld             
Alternate Member: Nadine Schuurman

 

Graduate Studies Committee

Nadine Schuurman (Chair)
Nick Blomley (Spring and Summer, 2018)
Jason Leach
Margaret Schmidt
Kirsten Zickfeld
Katie Gravestock (Graduate Rep)
Aateka Shashank (Graduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Erin Rodgers, GP Assistant (non-voting)

Resources Committee

Suzana Dragicevic
Lance Lesack
Margaret Schmidt
TBD (Undergraduate Rep)
Taylor Anderson (Graduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Anke Baker (non-voting)
B-Jae Kelly (non-voting)
Chris Au-Yeung (non-voting)

Appointments Committee

Tracy Brennand (Chair)
Valorie Crooks
Eugene McCann
+ up to 3 additional faculty as needed
TBD (Undergrad Rep, non-voting)
Trevor Wideman (Graduate Rep, non-voting)
Tiina Klasen, Secretary (non-voting)

Strategic Planning Committee

Tracy Brennand (Chair)
Paul Kingsbury
Lance Lesack
Nadine Schuurman

*The term for all committees is from September 1 to August 31 except for the TPC, which is from May 1 to April 30.

Geography Student Union

TBD (co-Chair)
TBD (co-Chair)

Academic Integrity Advisor

Paul Kingsbury

FIC Advisor

Nick Blomley

Geography Graduate Association

Samantha Thompson (President)
Trevor Wideman (Vice President)
John Pickering (Secretary)
David Swanlund (Treasurer)

Departmental Meeting Reps

Aateka Shashank (Graduate Student Rep)
TBD (Undergraduate Rep)