P a s t    A w a r d    R e c i p i e n t s

E x c e l l e n c e    i n    T e a c h i n g    A w a r d s

2016
Dr. Michelle Pidgeon, Faculty of Education
Ms. Chantal Gibson, School of Interactive Arts & Technology
Dr. Sheri Fabian, School of Criminology

2015
Dr. Stephen Duguid, Graduate Liberal Studies
Dr. Daniel Leznoff, Department of Chemistry
Dr. Richard Ward, School of Biomedical Physiology & Kinesiology

2014
Dr. Diana Solomon, English
Mr. Peter Hollmann, Biological Sciences
Dr. Gary Wang, Mechatronic Systems Engineering

2013
Mr. Russell Taylor, School of Interactive Arts & Technology
Dr. George Nicholas, Department of Archaeology
Dr. Habib Chaudhury, Department of Gerontology

2012
Dr. Anne Macdonald, Beedie School of Business
Dr. Carl Schwarz, Statistics and Actuarial Science
Dr. Natalia Kouzniak, Mathematics

2011
Dr. Ash Parameswaran, Engineering Science
Dr. Jamie Mulholland, Mathematics
Dr. Lynne Quarmby, Molecular Biology

2 0 0 0  -  2 0 1 0

2010                           
Dr. John Jones, Engineering Science
Dr. Andrew Gemino, Business Administration
Prof. Don Kugler, Contemporary Arts

2009                            
Dr. Doug Allen, Economics
Dr. Russell Day, Psychology
Dr. Peter Liljedahl, Education

2008                            
Dr. Rick Iverson, Business Administration
Dr. Eugene McCann, Geography
Ms. Penelope Stella, Contemporary Arts

2007
Dr. Veselin Jungic, Mathematics
Dr. Gary McCarron, Communication
Dr. Mary Lynn Stewart, Women’s Studies

2006                            
Prof. James Bizzocchi, Interactive Arts & Technology
Dr. Sophie Lavieri, Chemistry
Dr. Stuart Richmond, Education     

2005                            
Mr. Alain Duncan, Business Administration
Dr. Jennifer Hyndman, Geography
Dr. Paul St. Pierre, English

2004                            
Dr. Simon Verdun-Jones, Criminology
Dr. Paul Budra, English
Dr. Mark Leier, History

2003                            
Dr. Heesoon Bai, Education
Dr. Zamir Punja, Biological Sciences
Dr. Cyril Thong, Biological Sciences

2002                            
Mr. Doug Wilson, Biological Sciences
Dr. Malgorzata Dubiel, Mathematics
Dr. Andrew Heard, Political Science

2001                           
Prof. William Cleveland, History
Dr. Martin Laba, Communication
Ms. Tamila McMullan, Biological Sciences

2000                          
Dr. Pat Howard, Communication
Dr. Gary Leach, Chemistry
Dr. Rod Day, History

1 9 9 0  -  1 9 9 9

1999                           
Dr. James Busumtwi-Sam, Political Science
Dr. Steven Holdcroft, Chemistry
Dr. Barry Truax, Communication/Contemporary Arts

1998                           
Dr. Larry Dill, Biological Sciences
Dr. Gary Poole, Psychology
Prof. Donna Zapf, Contemporary Arts

1997                           
Dr. John Craig, History
Dr. Janet Giltrow, English
Dr. Margaret Jackson, Criminology

1996                          
Dr. Arthur Liestman, Computing Science
Ms. Sheila Roberts, English
Dr. Doug Ross, Political Science

1995                          
Dr. J.C. Day, REM
Dr. Margo Moore, Biological Sciences
Dr. Howard Trottier, Physics

1994                          
Dr. Jeffery Dahn, Physics
Dr. Allan MacKinnon, Education
Dr. June Sturrock, English

1993                           
Dr. Gerhard Gries, Biological Sciences
Dr. Michael Manley-Casimir, Education
Dr. Derek Sutton, Chemistry

1992                          
Dr. Lawrence Boland, Economics
Dr. Marilyn Gates, Sociology & Anthropology
Dr. Susan Wendell, Women's Studies

1991                           
Dr. Chin Banerjee, English
Dr. Richard Schwindt, Economics
Dr. Mark Wexler, Business Administration

1990                          
Dr. Tom Grieve, English
Dr. C.I. Dyck, History
Dr. R. Peterman, REM

1 9 8 2  -  1 9 8 9

1989                          
Dr. Noel Dyck, Sociology & Anthropology
Dr. Dennis Krebs, Psychology
Dr. Roland Pomeroy, Chemistry

1988                          
Dr. Norman Robinson, Education
Dr. Selma Wasserman, Education
Dr. Alton Harestad, Biological Sciences

1987                          
Dr. Fulton Fisher, Biological Sciences
Dr. Teresa Kirschner, Languages, Literature & Linguistics
Dr. Robert Koepke, History

1986                          
Dr. Rolf Mathewes, Biological Sciences
Dr. Robert Menzies, Criminology
Dr. Alan Aberbach, History

1985                          
Dr. K.N. Slessor, Chemistry
Dr. R.H. Dunham, English

1984                          
Dr. Kaja Silverman, Centre for the Arts
Dr. Irene Gordon, Business Administration
Dr. Richard Coe, English

1983                          
Dr. L.M. Prock, Education
Dr. M.J. Gresser, Chemistry

1982                           
Dr. T.J. O’Shea, Education
Ms. A. Lebowitz, English
Dr. P.E. Kennedy, Economics

SFU Views


Announcements

Nominations are now being accepted for the 2017 Awards for Excellence in Teaching. The deadline for submissions is October 15thCheck here for more information on the nomination and adjudication process.

After a seven year, comprehensive and rigorous process, SFU is the first Canadian research university to be granted accreditation by the Northwest Commission on Colleges and Universities (NWCCU).  

View the Report on course-based experiential education across all SFU Faculties

View the 2013-2018 Academic Plan

View the Revised Report on Learning Outcomes and Assessment