Departmental Committees


Appointments Committee

Department Chair (Appts Cmte Chair) ex-officio  
C. Lowenberger
Two-year term to August 31, 2022
E. Palsson
Two-year term to August 31, 2022
K. Lam Two-year term to August 31, 2021
J. Reynolds Two-year term to August 31, 2021
J. Cory
One-year term to August 31, 2021
J. Guttman One-year term to August 31, 2021
V. Marlatt One-year term to August 31, 2021

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Departmental Graduate Studies Committee - DGSC

J. Fowler Two-year term to August 31, 2022
G. Gries Two-year term to August 31, 2022
T. Williams
Two-year term to August 31, 2022
J. Cory (Chair) Two-year term to August 31, 2021
M. Hart Two-year term to August 31, 2021
Department Chair
ex-officio  
H. Watkins
graduate student rep April 30, 2022
S. Johnson graduate student rep April 30, 2021

Staff Support:  Laurie Sutterlin, Graduate Program Assistant  

Departmental Scholarship Committee - DSC

L. M'Gonigle Two-year term to August 31, 2022
N. Dulvy
One-year term to August 31, 2021
Department Chair
Ex-officio  
DGSC Chair (or designate)
Ex-officio
 
DUCC Chair (or designate) Ex-officio  
Grad student reps TBD Grad student reps (1 vote) TBD

Staff Support:  Debbie Sandher, Scholarship Secretary  

Departmental Undergraduate Curriculum Committee - DUCC

K. Fitzpatrick Two-year term to August 31, 2022
N. Haunerland Two-year term to August 31, 2022
M. Barker
Two-year term to August 31, 2021
D. Green (Chair)
Two-year term to August 31, 2021
I. Mladenovic
Two-year term to August 31, 2021
Department Associate Chair ex-officio  
Undergraduate student reps (2)    

Staff Support:  Debbie Sandher, Undergraduate Program Assistant  

Outreach and Engagement Committee

P. Hollmann Two-year term to August 31, 2022
M. Meents Two-year term to August 31, 2022
T. McMullan Two-year term to August 31, 2021
A. Fischer, B. Walker, Graduate student reps     
T. Haapalainen, Staff Member    
T. Qadir, Undergraduate student rep    
     

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Tenure and Promotion Committee - TPC

I. Côté (TPC Chair)  
A. Mooers (Professor)
One-year term
Z. Punja (Professor) One-year term
E. Palsson (Associate Professor) One-year term
J. Fowler (Assistant Professor)   One-year term
T. McMullan (Senior Lecturer) One-year term
L. Quarmby (Professor, MBB) One-year term

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Note - Committee terms are for the Academic Year (September 1 - August 31) except for the Tenure and Promotion Committee whose term is May 1 - April 30.