Departmental Committees 2019-20

Undergraduate Studies Committee
Margaret Schmidt (Acting Chair 2019-2020)
Shiv Balram
Tara Holland
Eugene McCann
Marina Miller (Undergraduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Ravinder Multani / Marilyn Trautman - UG Advisor (non-voting)
 
Graduate Studies Committee
Suzana Dragicevic (Chair)*
Nick Blomley
Lance Lesack
Kirsten Zickfeld
Trevor Wideman (Graduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Erin Rodgers, GP Assistant (non-voting)
Communications & Events Committee
Valorie Crooks (Chair)*
Andrew Perkins
Kirsten Zickfeld
Ian Lochhead (Graduate Rep)
John Pickering (Graduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Joyce Chen, Assistant (non-voting)
Appointments Committee (Remote Sensing - GEC)
Tracy Brennand (Chair)
Rosemary Collard
Andrew Perkins
Nick Hedley
Margaret Schmidt
Victor Yin (Undergraduate Rep, non-voting)
David Swanland (Graduate Rep, non-voting)
Alex Smith (Graduate Rep alternate, non-voting)
Tiina Klasen, Secretary (non-voting)
Tenure and Promotions Committee
Tracy Brennand (Chair)
Nick Blomley
Rosemary Collard
Nick Hedley
Tara Holland
Jeremy Venditti
Ross Jamieson (external)
Alternates: S. Dragicevic (P), M. Schmidt (ACP), S. Balram (Sen. Lec.)
Appointments Committee - CRC (Racialization & Environment)
Tracy Brennand (Chair)
Rosemary Collard
Andrew Perkins
TBD (Undergraduate Rep, non-voting)
David Swanland (Graduate Rep, non-voting)
Tiina Klasen, Secretary (non-voting)
Strategic Planning Committee
Tracy Brennand (Chair)
Nick Blomley
Nick Hedley
Lance Lesack
Anker Baker (non-voting)
B-Jae Kelly (resources only / non-voting)
Leah Rosenkrantz (Graduate rep/resources only/non-voting)
Department Meeting Student Reps
Carly Doran (Graduate Rep)
Thu Le (Undergraduate Rep)
Geography Student Union
Marina Miller (co-President)
Chris Mitchell (co-President)
Other positions
Shiv Balram – Library Rep; FIC advisor & Academic Integrity Advisor
Geography Graduate Association President
Alex Smith

•    Chairs with 3-year terms expiring August 2021
The term for all committees is from September 1 to August 31 except for the TPC & CEC, which are from May 1 to April 30.

Undergraduate Studies Committee
Margaret Schmidt (Acting Chair 2019-2020)
Shiv Balram
Tara Holland
Eugene McCann
Marina Miller (Undergraduate Rep)
Tracy Brennand, Ex Officio
Ravinder Multani / Marilyn Trautman - UG Advisor (non-voting)