Logo image by Samaqani Cocahq / Natalie Sappier

Skoden Indigenous Film Festival

Used by Indigenous communities from coast to coast to coast, Skoden is a unifying word that transcends a single language. Skoden is slang for “let's go then”. It’s an attitude and a battle cry and we’ve decided to take it to heart.

Held within the heart of Musqueam, Sḵwxwú7mesh, and Tsleil-Waututh territories, Skoden is a one day film festival, featuring the works of British Columbia based Indigenous filmmakers and talent. Started in 2019 by two SFU Film students at The School for Contemporary Arts, Carr Sappier (Wolastoqiyik) and Grace Mathisen, the festival was created to showcase Indigenous filmmakers and to Indigenize the SFU community. Festival-goers will be able to attend two short film programs and special events, celebrating Indigenous voices and cultivating more active discussions about reconciliation.

Presented by the SCA with the support of the Faculty of Communication, Art and Technology.

Skoden Indigenous Film Festival 2020

Skoden is moving to Vimeo!

Thursday, April 2 – Sunday, April 8 EXTENDED!

Each program will be launched on Vimeo at 5:00 PM

RSVP HERE

Tickets are available on a sliding scale from $0-$20.

Thank you to the SCA's Sky Hopinka, the students of CA 334, the other behind-the-scenes organizers, and all the participating filmmakers for your time and work so far.

PROGRAM ONE

Whiteface – Dir. Everett Sokol
Lake – Dir. Alexandra Lazarowich
Even in the Silence – Dir. Jonathan Elliott
The Camp(us) – Dir. One Island Media
Respect Your Elders, Chum – Dir Jack Belhumeur
Sixties Scoop: More than Sorry – Dir. Aretha Greatrix, Jodi Calahoo-Stonehouse
Skate Break – Peatr Thomas

Program ONE Vimeo link HERE

PROGRAM TWO (All Ages)

Powwow Xperience – Dir. Aretha Greatrix
Ancestor’s Gift – Dir. NaTalka Pucan
Puktew Muin (Fire Bear) – Dir. Daniel Fortin
Matriarch Rising – Dir. Helen Mots Tommy, Savannah M. , Kelly Yellowbird, Shaina W., and Jenna Quock
Euphrasia Samm: Ft. St. James – Dir. Justice Thomas, Christian Sam, Jaida Isaac
I am Me – Dir. Jazmine Smith
Biskawbiyung: The Return – Dir. Kate Ellis
Where is the Love? – Dir. Delphis Bonneau, Samuel Kliever and Seth Kruger
Along the Water’s Edge – Dir. Jonathan Elliott

Program TWO Vimeo link HERE

PROGRAM THREE

Barry Goes Home - Dir. Ren Campbell, Jasmine and Amber Spinks, Brandi Charley, Natalie Holmes
Mii Yaa Wag - Dir. NaTalka Pucan
Mni Wiconi Mitakuyelo - Dir. Victoria Anderson-Gardner
Bear Cubs - Dir. Nicolas Renaud
Giibweatoo (Run Home) - Dir. Shane Kejick
High Altitude - Dir. Victoria Inglis
Her Water Drum - Dir. Jonathan Elliott

Program THREE Vimeo Link HERE

PROGRAM FOUR

Kéwku - Dir. Sean Stiller
Solastalgia - Dir. Pascal Tremblay, Sean Stiller
Finding Solitude - Dir. Tristan Hinder-Hohlweg, Jaiden George
Fast Horse - Dir. Alex Lazarowich

Program FOUR Vimeo Link HERE

Skoden Indigenous Film Festival Audience Award

Vote for your favorite film from Program ONE HERE

Vote for your favorite film from Program TWO HERE

Vote for your favorite film from Program THREE HERE

Vote for your favorite film from Program FOUR HERE

Official Judges

Ghinwa Yassine (SCA MFA), Pable de Ocampo (Western Front), and Adam Piron (Sundance Film Festival).

Official Selection

Respect Your Elders, Chum – Jack Belhumeur
Where is the Love – Delphis Bonneau, Samuel Kliever
Barry Goes Home – Ten Campbell, Jasmine Spinks, Amber Spinks, Brandi Charley, and Natalie Holmes
Another Word for Learning – Jadis Dumas
Along the Water's Edge – Jonathan Elliott
Even in the Silence – Jonathan Elliott
Her Water Drum – Jonathan Elliott
Biskawbiung: The Return – Kate Ellis
Puktew Muin (Fire Bear) – Daniel Fortin
The Camp(us) – Hayle Gallup
Pow Wow Xperience – Aretha Greatrix
Sixties Scoop: More Than Sorry – Aretha Greatrix
Finding Solitude – Tristan Hinder-Hohlweg
GIIBWEATOO (Run Home) – Shane Kelsey
Sisters of Sorrow – James Kingstone
Fast Horse – Alexandra Lazarowich
Lake – Alexandra Lazarowich
Mni Wiconi: Mitakuyelo (Water is Life, Protect it. Defend it) – Natasha Naveau
Ancestors Gift – NaTalka Pucan
Mii Yaa Wag – NaTalka Pucan
Bear Cubs – Nicolas Renaud
I am Me – Jazmine Smith
High Altitude – Jennifer Smith
Skate Break – Jennifer Smith
Whiteface – Everett Sokol
Kéwku – Sean Stiller
Euphrasia Sam – Justice Thomas, Christian Sam, Jaida Isaac
Matriarch Rising – Helen Mots Tommy, Savannah M., Kelly Yellowbird, Shaina W., and Jenna Quock
Solastalgia – Pascal Tremblay

ABOUT SKODEN 2020

The 2020 edition of the Festival has been redeveloped to become a new SCA film course, lead by the SCA's Sky Hopinka.

Working collaboratively, students in the course will take an active role in organizing and running the Festival. This involves learning about presenting films in a cinema space, details around exhibition, skills as a projectionist, programming and screening film submissions, fundraising, and what it’s like to work in the film festival industry.

Students will be called upon to be in committees that determine locations, fundraising, publicity, programming, exhibition and projection, and all other areas needed for a successful festival. The focus of the programming is on Indigenous film from Canada, and the class hopes to offer another avenue for practicing decolonization and providing a platform for under represented filmmakers and artists.

Rules & Terms for Participating Filmmakers 

  • Must be Canada-based and have an Indigenous person in a major creative role (director, writer, lead actor, editor, director of photography).
  • The films can be about anything!
  • All ages and experiences levels are welcomed to submit.
  • Film format is Quicktime.

CONTACT

Contact us at skoden_fest@sfu.ca
Follow us on Facebook
Skoden on FilmFreeway  

UPCOMING EVENTS

The 2020 Skoden Indigenous Film Festival
Skoden is moving to Vimeo!

Thursday, April 2 – Sunday, April 5.

Please Check back for links

PAST EVENTS

Skoden 90's Night!
Friday, February 7, 2020 | 9:30 PM | The Portside Pub | 7 Alexander Street, Vancouver

IN THE NEWS

Logo image by Samaqani Cocahq / Natalie Sappier

The School for the Contemporary Arts recognizes that we are on the unceded and occupied territories of the xʷməθkwəy̓əm (Musqueam), Skwxwú7mesh (Squamish), and Səl̓ílwətaɬ (Tsleil-Waututh) peoples.

Print