2015 Camp Schedule

Week 1...

  Monday, 29th Tuesday, 30th
Wednesday, 1st Thursday 2nd Friday 3rd
           
9:00 - 9:30   Breakfast
9:30 - 10:45 10:00-11:30 Opening Ceremony Math/English
10:45 - 10:55 11:30-12:30 Lunch Break
10:55 - 12:10 12:30-2:00 Math Assessment Test English/Math
12:10 - 1:00   Lunch
1:00 - 4:00   1:00-3:00 Special Events - Presentation by Janelle Dobson-Kocsis, Douglas College 
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever

 

Week 2...

  Monday 6th Tuesday 7th Wednesday 8th Thursday 9th Friday 10th
9:00 - 9:30 Breakfast Breakfast Breakfast Breakfast Breakfast
9:30 - 10:45 Math/English Math/English Math/English Math/English Math/English
10:45 - 10:55 Break Break Break Break Break
10:55 - 12:10 English/Math English/Math English/Math English/Math English/Math
12:10 - 1:00 Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
1:00-1:15 Meet in IRMACS Atrium Walk to activity - Gymnasium Meet in IRMACS Atrium Meet in IRMACS Atrium Meet in IRMACS Atrium
1:15 - 4:00 1:00-3:00 "Murder and Maggots" with Gail Anderson, SFU 
3:00-4:00 EMPU tour with Sherri Ferguson
1:15-2:00 Field 4 (Soccer) 
2:00-3:00 Raquetball Courts (Dodgeball) 
3:00-4:00 Cornerstone Field (California Kickball)
1:00 - 3:00 "Mathematics: Origami" with Natasha Davidson, Douglas College 
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever
"The Squamish Nation: Past and Present" with Tracy Williams, M.Ed, Squamish Nation Education Department 1:00-3:00 Special Events - Totem Pole Carving with Dave Robinson 
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever

 

Week 3...

  Monday 13th Tuesday 14th Wednesday 15th Thursday 16th Friday 17th
9:00 - 9:30 Breakfast Breakfast Breakfast   Breakfast
9:30 - 10:45 Math/English Math/English Math/English Field Trip To UBC Math/English
10:45 - 10:55 Break Break Break   Break
10:55 - 12:10 English/Math English/Math English/Math Museum of Anthropology English/Math
12:10 - 1:00 Lunch Lunch Lunch PIMS Lunch
1:00-1:15 Meet in IRMACS Atrium Walk to activity - Gymnasium Meet in IRMACS Atrium   Meet in IRMACS Atrium
1:15 - 4:00 1:00 - 1:30 Aboriginal Students at SFU with Ciara Morgan-Feir
1:30 - 3:00 "Cloning Humans - a Science Fiction or Not?" with Ivona Mladenovic, SFU
3:00-4:00 "Being a Woman in Engineering Industry" with Fumiko Suzuki
1:15-2:00 East Gym (Basketball) 
2:00-3:00 Field 2 (Quidditch) 
3:00-4:00 Maggie Field (Capture the Flag)
1:00-3:00 "Mathematics: Puzzles" with Shawn Desaulnier, UBC 
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever
TRIUMF 1:00-2:15 Presentation by Leslie Varley and Tysun Tallman, The Aboriginal Health Provincial Health Services Authority 
2:15-3:30 Presentation by Sara Neuert and Scott Munro, The First Nations Financial Management Board 
3:30 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever

 

Week 4...

  Monday 20th Tuesday 21st Wednesday 22st Thursday 23rd Friday 24th
9:00 - 9:30 Breakfast Breakfast Breakfast Breakfast Breakfast
9:30 - 10:45 Math/English

Math/English

Guest Speaker: Ms. Joanne Arnott

Math/English Math/English Math/English
10:45 - 10:55 Break Break Break Break Break
10:55 - 12:10 English/Math

English/Math

Guest Speaker: Ms. Joanne Arnott

English/Math English/Math English/Math
12:30 - 1:30 Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
  Walk to activity - SCC 9051 Walk to activity - Gymnasium Meet in IRMACS Atrium Meet in IRMACS Atrium Meet in IRMACS Atrium
1:15 - 4:00 1:00-3:00 4D Lab tour with Nathanael Sieb, SFU
3:00-4:00 "Lasers and Light" with Nancy Forde, SFU
1:15-2:00 Fox Field (Line Tag) 
3:00-4:00 AQ Gardens (Camouflage)
1:00-3:00 "Mathematics: Playing SETS" with Brenda Davison, SFU 
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever
1:00-4:00 "Making Connection Through History and Education" with Noreen Pankewich, Aboriginal Resource Teacher 1:00 - 3:00 "Interacting With Robotics via a Lego Mindstorm Workshop" with Stephen Price and Daniela Abasi, SFU
3:00 - 4:00 Directed Studies with Kay Lever

 

Week 5...

  Monday 27th Tuesday 28th Wednesday 29th Thursday 30th Friday 31st
9:00 - 9:30 Breakfast Breakfast Breakfast Breakfast  
9:30 - 10:45 Math/English

Math/English>

Guest Speaker: Ms. Loretta Todd

Math/English Math/English Students to meet in IRMACS Atrium at 10:00
10:45 - 10:55 Break Break Break Break  
10:55 - 12:10 English/Math

English/Math

Guest Speaker: Ms. Loretta Todd

English/Math English/Math 11:00-12:30 - Closing Ceremony
- Veselin Jungic - Welcome and Thank You
- Jon Driver, Vice President Academic
- William Lindsay, Director, OAP
- Jordan Forseth, Carley Henze, and Kay Lever, Teachers
- Sheryl Thompson, Camp Coordinator
- Alannah Blouin-Summers, Volunteer
- Autumn Collins and Paagyanti Lifanica, Students

- Wanda John, Parent
- Presentation of Certificates of Completion and Gifts
- Students showcase: Jose Paulson, Destiny Morris, Anika Robertson, Aaron Oxley, and Paagyanti Lifanica
12:10 - 1:00 Lunch Lunch Lunch Lunch  Lunch
1:00-1:15 Walk to activity - SCC 9051 Walk to activity - Gymnasium Meet in IRMACS Atrium Meet in IRMACS Atrium  
1:30 - 3:30 1:30-2:45pm Observatory tour c/o Howard Trottier (presentation in Trottier studio before proceeding to the observatory) 
3:00-4:00 Erin Barley and Kyle Bobiwash (Biology)
1:00-2:30 Scavenger Hunt 
2:30-4:00 Waterfight on Maggie Field
1:00-2:00 "SFU Bridging Program" with Natalie Wood-Weins, SFU 
2:00 - 4:00 Students' Presentations with Kay Lever
1:00-4:00 Students' Presentations with Kay Lever