Departmental Committees

Appointments Committee

Department Chair (Appts Cmte Chair) ex-officio  
M. Barker
Two-year term to August 31, 2023
J. Reynolds Two-year term to August 31, 2023
C. Lowenberger Two-year term to August 31, 2022
E. Palsson Two-year term to August 31, 2022
S. Bisgrove One-year term to August 31, 2022
J. Christians One-year term to August 31, 2022
C. Kennedy One-year term to August 31, 2022

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Departmental Graduate Studies Committee - DGSC

J. Fowler Two-year term to August 31, 2022
G. Gries Two-year term to August 31, 2022
T. Williams
Two-year term to August 31, 2022
A. Mooers Two-year term to August 31, 2023
M. Hart (chair) Two-year term to August 31, 2023
Department Chair
ex-officio  
H. Watkins
graduate student rep April 30, 2022
S. Brownlee graduate student rep April 30, 2023

Staff Support:  Laurie Sutterlin, Graduate Program Assistant  

Departmental Scholarship Committee - DSC

L. M'Gonigle Two-year term to August 31, 2022
I. Novales Flamarique
One-year term to August 31, 2023
Department Chair
Ex-officio  
DGSC Chair (or designate)
Ex-officio
 
DUCC Chair (or designate) Ex-officio  
Grad student reps TBD Grad student reps (1 vote) TBD

Staff Support:  Debbie Sandher, Undergraduate Scholarship Secretary        
                         Laurie Sutterlin, Graduate Scholarship Secretary

Departmental Undergraduate Curriculum Committee - DUCC

K. Fitzpatrick Two-year term to August 31, 2022
A. Becalska Two-year term to August 31, 2023
E. Barley (Chair) Two-year term to August 31, 2023
E. Palsson Two-year term to August 31, 2023
I. Mladenovic
Two-year term to August 31, 2022
Department Associate Chair ex-officio  
Undergraduate student reps (2)    

Staff Support:  Debbie Sandher, Undergraduate Program Assistant  

Outreach and Engagement Committee

T. McMullan Two-year term to August 31, 2023
P. Hollmann (Chair) Two-year term to August 31, 2022
M. Meents Two-year term to August 31, 2022
B. Walker, Graduate student    
Tiia Haapalainen, Staff Member    
Vacant: 2 Undergraduate student representatives    
Vacant: 1 Graduate student, or 1 Postdoctoral Fellow    

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Tenure and Promotion Committee - TPC

I. Côté (TPC Chair)  
J. Moore (Professor)
One-year term
Z. Punja (Professor) One-year term
G. Rintoul (Associate Professor) One-year term
L. Julian (Assistant Professor)   One-year term
T. McMullan (Senior Lecturer) One-year term
J. Wakeling (Professor, BPK) One-year term
D. Green, Alternate One-year term

Staff Support:  Melissa Stephens, Chair's Secretary  

Note: Committee terms are for the Academic Year (September 1 - August 31) except for the Tenure and Promotion Committee whose term is April 15 - April 14.