Senate Committee on Continuing Studies

Standing committee (Reporting Category "B")

Last Updated July 14, 2020
Members Conditions Term Expiry Date Name
Dean of Lifelong Learning Chair, Ex-officio (voting)     Julia Denholm
Librarian (or designate) Ex-officio(voting)     Gwen Bird
Faculty Senator Elected By Senate 2 years May 31, 2022 Lyn Bartram
Faculty Senator 2 years May 31, 2022  
Faculty Member 2 years May 31, 2022  
Faculty Member 2 years May 31, 2022  
Senator (at-large) 2 years May 31, 2021 Peter Hall
Member of the University Community (at-large) 2 years May 31, 2021 Abdul Zahir
Convocation Senator 3 years May 31, 2023 Matt Martell
Student
2 years May 31, 2022 Winfield Chen
Student (Alternate) 2 years May 31, 2022 Pooria Arab
Secretary Ex-officio (non-voting)     Gabby Jackson

NOTE: In general an "alternate" member is invited to attend meetings when a regular member is not available. Please confirm the role of the alternate member on this committee with the committee secretary.

Terms of Reference

  1. To advise Senate on policy with respect to the overall development of the University's non-credit certificates and diplomas.
  2. To review and approve non-credit certificates and non-credit diplomas. This will include the establishment of, changes to, and discontinuance of non-credit certificates and non-credit diplomas.
  3. To report to Senate at least once annually with respect to its above noted responsibilities.
  4. To report to Senate as requested by Senate.

Note: In the event no lay member (Convocation Senator) of Senate is available to serve, Senate may elect a general member of the community (outside of SFU) to serve in that position.

Quorum - 5 members of the Senate Committee on Continuing Studies, including the Chair.

Committee meetings are convened each fall and spring, or at the call of the Chair. SCCS reports to Senate in November of each year.

Annual Reports

Meeting Minutes